Norveç’ten son dakika İsrail açıklaması: Kabul edilemez! BMGK’ye flaş çağrı

Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, İsrail’in Refah kentindeki kampa düzenlediği saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

‘FELAKET VE KABUL EDİLEMEZ’

Saldırıyı “felaket ve kabul edilemez” olarak nitelendiren Eide, İsrail ordusunun Refah’ta zorla yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına düzenlediği ve onlarca sivilin ölümüne neden olan saldırısını kınadıklarını vurguladı.

NORVEÇ’TEN BMGK’YA ÇAĞRI

Eide, Gazze’de hiçbir yerin güvenli olmadığının altını çizerek, “7 ayı aşkın süredir insanlar korkunç koşullar altında yaşamaktadır.” ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) yargı organı Uluslararası Adalet Divanının (UAD) İsrail’in Refah kentine saldırıları derhal durdurma kararı aldığını hatırlatan Bakan Eide, “BM Güvenlik Konseyi’ni sorumluluğunu yerine getirmeye ve harekete geçmeye davet ediyorum. Durum dayanılmaz, savaş sona ermeli”. diye yazdı.

NE OLMUŞTU?

İsrail ordusunun, Uluslararası Adalet Divanının saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi’ndeki Refah kentinde zorla yerlerinden edilen Filistinlilerin çadırlarına 26 ve 28 Mayıs’ta düzenlediği iki farklı saldırıda 66 Filistinli hayatını kaybetmiş, 300’den fazla kişi de yaralanmıştı.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir