AJet, iptal edilen Beyrut-Türkiye seferleri için yolculara “alternatif yollar deneyin” dedi: 30-40 bin liradan başlıyor

Asya Tekyaşar/T24 Ankara

İran’ın İsrail’e insansız hava araçlarıyla saldırı düzenlediği 13 Nisan’da hava sahasını tüm uçuşlara kapatan Lübnan’dan Türkiye’ye dönmek isteyen yolcuların AJet uçak biletleri önce 14 Nisan’a ertelendi, ardından iptal edildi. Biletlerin ertelendiğine veya iptal edildiğine dair bilgilendirme yapılmadığını söyleyen yolcular, sabaha kadar havaalanında beklediklerini ancak kendilerine herhangi bir yetkilinin ulaşmadığını belirtti.
Yolcular kendi imkânlarıyla ulaştıkları AJet çalışanlarının, “Önümüzü göremediğimiz için dönüş için net bir tarih veremiyoruz. Alternatif yollar deneyin” dediklerini belirtti. Alternatif uçuş yollarının 30-40 bin liradan başladığını söyleyen bir yolcu, “Türkiye’den buraya gelirken harcamalarımızı planlayarak ve uygun fiyatlı ayarlamıştık. Uçak biletimizi yaklaşık 3 bin liraya almıştık. Şimdi belirsizlik içinde bırakıldığımız için rastgele yerlerde konaklamak zorundayız ve her şeye kat kat fazla ödüyoruz. Örneğin kaldığımız otele bir gece için 4 bin lira ödüyoruz” dedi.

THY tek sefer düzenledi: 20 bin lira

Lübnan, Irak, Ürdün, Kuveyt’in hava sahasını kapatmasının ardından Türkiye, uçakları geri çağırdı. Bunun üzerine Türk Hava Yolları (THY), Beyrut’tan Türkiye’ye tek sefer düzenledi.

Bir yolcu, THY’nin düzenlediği tek seferin bilet fiyatlarının yaklaşık 20 bin lira olduğu söyleyerek “THY bize resmen ‘Parası olan binsin’ dedi” diye konuştu.

Whatsapp grubu üzerinden birbirlerini bilgilendiriyorlar

AJet tarafından önce ertelenen, ardından iptal edilen yolcular kendi kurdukları Whatsapp grubu üzerinden birbirlerini bilgilendirmeye çalışıyor. Bir yolcu, “Herhangi bir bilgiye ulaşan yolcular, bunu Whatsapp grubuna atıyor. Kimse bizi bilgilendirmediği için, bu grup üzerinden birbirimizi bilgilendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Söz konusu Whatsapp grubunda 30 kişi bulunuyor, yolcular birçoğunun ailesiyle birlikte orada olduğu için Türkiye’ye dönemeyen yolcuların daha fazla olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir